A Temnothorax fajok – Kéreghangya jellemzői
Maga a név nem egy, hanem több fajt foglal magában (például temnothorax- unifasciatus, affinis, jailensis). Magyarul kéreghangya. Apró termet, sárgás-barnás szín jellemzi. A kolónia mérete pár száz dolgozó. Hazánkban mintegy 14 faj ismert.
Nászrepülésükre általánosságban június végétől szeptember elejéig kerül sor. Viszont egyes fajoknál (pl. T. nigriceps) a szeptember közepe-vége is előfordul. Bár elég nehéz a begyűjtésük ilyen módon. Az egyszerűbb megoldás, ha a természetben járva figyelünk és régről lehullott gubacsok vagy diók után keresünk. A Temnothorax fajok szeretnek ugyanis ezekbe fészkelni. Viszont érdemes többet begyűjtenünk, mert kinyitásukkor elsőre nem felismerhető módon belefuthatunk az úgynevezett szatellit kolóniákba.
A szatellit kolónia nagyon hasonlít a rendes kolóniára, viszont ebben az esetben hiányzik a királynő. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a helyigény, illetve a terjeszkedés miatt egy kifejlett Temnothorax kolónia több gubacsban / dióhéjban fészkelhet, de mivel monogyn faj, ezért az egyikben lehet csak a királynő, a többit a dolgozók használják az utódok nevelésére, lakóhelyként.
Ezért tűnhet elsőre annak, hogy egy rendes kolóniát találtunk, viszont ha hosszas vizsgálódás után sem találjuk meg a királynőt, az nem azért lesz, mert annyira elbújt. Ezenkívül fakérgek alatt is megtalálhatók.
Hazánkban megtalálható Temnothorax fajok:
- Temnothorax- affinis, albipennis, clypeatus, corticalis, crassispinus, interruptus, nadigi, nigriceps, nylanderi, parvulus, ravouxi, saxonicus, tuberum, unifasciatus
Nem szapora faj, egykirálynős, egy kifejlett boly csupán néhány száz egyedszámot ér el. Fejlődésük kokon nélküli.
A Temnothorax telelő életmódot folytat. Teleltetni október végétől március végéig javasolt. Ebben az időszakban a megfelelő hőmérséklet az 5-8 Celsius fok. A teleltetés történhet egyedszámtól függően kémcsőben vagy formikáriumban is. Sötét helyre tegyük őket és ne zavarjuk mozgatásokkal.
Etetés szempontjából a Kéreghangyák szeretik a kisebb rovarokat, de mivel félénk faj, ezért élő rovart ne adjunk nekik. Kiemelten fontos, hogy csak steril élelmet kapjanak, a kintről befogott rovarok kórokozókat hordozhatnak nagyobb aránnyal, így akár a kolónia pusztulását is eredményezheti. Ezen kívül beragadás veszélye miatt nagyon kis mennyiségben adhatunk nekik mézet, cukros vizet. Víz utánpótlás mindig legyen nekik.
Figyelem! A megjelenített termékkép szerzői jogi védelem alatt áll, felhasználása engedélyköteles. A kép illusztráció.
Hasznos videókat a TikTok csatornánkon találhatsz róluk.
Adél (megerősített tulajdonos) –